Çin’den aldığı parçalarla kendi iPhone’unu yaptı

Bir dönem Silikon Vadisi’nde mühendis olarak çalışan Scotty Allen, Çin’den aldığı parçalarla kendi iPhone’unu yaptı.

Çin'den aldığı parçalarla kendi iPhone'unu yaptı

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın akıllı telefon modeli iPhone 6S’e rakip çıktı!  Bir dönem teknolojinin dünyasının başkenti olarak da anılan Silikon Vadisi’nde çalışan ama şu sıralar ilginç icatları ile basının gündemine gelen Scotty Allen, Çin’den aldığı parçalarla kendi iPhone 6S’ini yaptı. Bu proje kapsamında deneme yanılma yöntemini izleyen Scotty Allen, kendi iPhone’unu yapmak için 1000 dolar harcamış. Ancak Scotty Allen’ın iddiasına göre, hangi malzemeyi kullanacağını bilen bir kişi iPhone 6S’i 300 dolara mal edebilir.

Çin'den aldığı parçalarla kendi iPhone'unu yaptı

Peki Türkiye‘de 3 bin 199 TL’den başlayan fiyatlarla satılan iPhone 6S’in Apple’a maliyeti ne kadar?  Apple, telefonun maliyetini resmi olarak açıklamasa da Bank of America Merrill Lynch, modeli mercek altına almış ve iPhone 6S’in Apple’a maliyetini belirlemişti.

Çin'den aldığı parçalarla kendi iPhone'unu yaptı

Bu rapora göre, bir iPhone 6S’teki ekran, kamera ve pilin maliyeti 73 dolara mal oluyor. A9 işlemcinin maliyeti 25 dolar. Radyo alıcısının maliyeti 36 dolar. Parmak izi ve NFC gibi teknolojilerin kullanılmasına imkan veren sensörlerin maliyeti ise 22 dolar.

Çin'den aldığı parçalarla kendi iPhone'unu yaptı

iPhone 6S’in tüm bileşenlerinin tahmini maliyeti 234 dolar.

Son Haberler

Leave a Comment