Cumhuriyetimizin geleceği gençlerimize emanet

 Gençlerin seçme hakkı varsa seçilme hakkı da olmalı

Sürekli, Kemalpaşa, Aliağa ve Çiğli’de çeşitli programlarda vatandaşlarla bir araya gelerek anayasa değişikliğiyle ilgili akıllarda kalan sorulara cevap verdi.

Kerem Ali Sürekli, Kemalpaşa Sütçüler’de Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu ve AK Parti İlçe Başkanı Yaşar Kırkpınar’la esnaf ziyaretinde bulundu.  Daha sonra Çiğli’de Ak Parti İlçe Başkanı Sedat Karatekin’le STK temsilcileriyle bir araya gelen Sürekli, Balatçık Mahallesi’nde gerçekleştirdiği ev ziyaretiyle gençlerin sorularını cevapladı. AK Parti Aliağa İlçe Başkanı Yaşar Akbulut’la teşkilat üyelerine hitap eden Sürekli, daha sonra Helvacı ve Bozköy bölgesinde referandum çalışmalarına devam etti.

 

Çiğli Balatçık ev ziyaretiyle gençlerle buluşan Sürekli, Milletvekili seçilme yaşının 25’ten 18’e indirilmesi maddesine ilişkin açıklamalarla sözlerine başlayarak dünya ülkelerinde uygulanan yaş sınırlamasına yönelik örnekler verdi. “Dünyanın 59 ülkesinde 18 yaşında gençler için seçilme hakkı var” diyen Sürekli,” İsveç, Çin, İngiltere; hatta Uganda dahil bu ülkelerde seçme ve seçilme yaşı 18. Bizim çocuklarımızın nasıl 18 yaşında oy atma; yani seçme hakkı varsa, seçilme hakkı da elbette olacak. Bu uygulama aynı zamanda insan hakları bakımından en doğal haklarıdır” ifadelerini kullandı.

 

Gençlerimiz Geleceğimiz

Gençlerin siyasette daha fazla görev almasını istediklerini dile getiren Kerem Ali Sürekli, “Gençlerin sorumluluk üstlenmesi ülkemizin yarınlarının daha aydınlık olacağının habercisidir. Siyaset gençleşecek, eğitimli, donanımlı gençlerimiz ülke meselelerinde söz sahibi olacak. Daha önce seçilme yaşını 30’dan 25’e yine bizim hükümetimiz indirdi. Şimdi ise 18’e indiriyoruz. Biz gençlerimize güveniyoruz. Çünkü biliyoruz ki, Cumhuriyetimizin geleceği onlara emanet” diye konuştu.

 

OLAĞANÜSTÜ BİR DURUMDA CUMHURBAŞKANI’NIN YERİNE…

Olağanüstü bir durumda Cumhurbaşkanı’nın yerine gelecek ismin nasıl kararlaştırılacağı sorusuna yanıt veren Sürekli, böyle bir durumun yaşanması durumunda 45 gün içerisinde seçime gidilerek halkın iradesine başvurulacağını ve Cumhurbaşkanı’nın seçeceği kişinin kendisinin yerine geleceği düşüncesinin “yanlış” olduğunu sözlerine ekledi.  Cumhurbaşkanı’nın tüm isteklerini hayata geçirebilecek mi sorusuna da açıklık getiren AK Parti İzmir Milletvekili,  Cumhurbaşkanı’nın çıkaracağı herhangi bir kararnameden sonra çıkarılan kanunun birbiriyle çelişmesi durumunda kanunun Cumhurbaşkanlığı kararnamesini “geçersiz” kılacağını ifade etti.

Son Haberler

Leave a Comment